Dom Pomocy Społecznej w Tursku zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Domu Pomocy Społecznej w Tursku.

Nazwa strony www:      Dom Pomocy Społecznej w Tursku
Adres strony www:       https://dpstursk.pl/

Data publikacji strony internetowej: 2018-06-11

Status pod względem zgodności z ustawą:

Strona Domu Pomocy Społecznej w Tursku jest częściowo dostępna cyfrowo w rozumieniu ustawy z dnia 04 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (t.j. Dz. U. 2023 poz. 1440).
Z powodu niezgodności niektórych z funkcji strony w jednostce zastosowano alternatywny sposób dostępu do elementów strony internetowej polegający na zapewnieniu kontaktu telefonicznego i korespondencyjnego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. 2022 poz. 344) oraz za pomocą tłumacza języka migowego, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (t.j. Dz. U. 2023 poz. 20).

W celu skorzystania z alternatywnych rozwiązań należy:

1. Zadzwonić do Domu Pomocy Społecznej w Tursku - numer telefonu 95 755 32 85, w celu uzyskania odczytu treści znajdujących się na stronie.

2. Zwrócić się z zapytaniem drogą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , w celu uzyskania wyjaśnienia treści znajdujących się na stronie.

3. Zwrócić się z zapytaniem pisemnym na adres jednostki: Dom Pomocy Społecznej w Tursku, 69-200 Sulęcin, Tursk 28, w celu uzyskania wyjaśnienia treści znajdujących się na stronie. 

4. Zadzwonić do Domu Pomocy Społecznej w Tursku - numer telefonu 95 755 32 85, w celu uzyskania odczytów z pomocą tłumacza języka migowego.

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

  • Data sporządzenia deklaracji: 2020-09-23
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2024-01-10

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe:

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt:

telefoniczny: 95 755 32 85 lub drogą elektroniczną na adres e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo:

  • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

Żądanie musi zawierać:

  • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
  • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
  • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, nastąpi najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

Skargi i odwołania

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniania dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna:

Dom Pomocy Społecznej w Tursku spełnienia wymagania służące zapewnieniu dostępności budynku, dla osób ze szczególnymi potrzebami zgodnie z ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (t.j. Dz. U. 2022 poz. 2240) w zakresie:
1. instalacji urządzeń lub zastosowania środków technicznych i rozwiązań architektonicznych w budynku, które umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń (z wyłączeniem pomieszczeń technicznych),
2. zapewnienia wstępu do budynku osobie korzystającej z psa asystującego, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. 2023 poz. 100).

Budynek wyposażony jest w jedno wejście.

Główne wejście do budynku usytuowane jest w bocznej części budynku E prowadzi do niego podjazd (pochylnia), która pełni fuknkcję wejścia dla osób niepełnosprawnych.

Przy budynku Domu Pomocy Społecznej w Tursku zlokalizowany jest parking, na którym znajdują się 2 miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych – interesantów Domu Pomocy Społecznej w Tursku.
W budynku AB na parterze po stronie prawej umieszczona jest tablica informacyjna Domu Pomocy Społecznej, która zawiera bieżące informacje.

Budynek jest wyposażony w windy, które umożliwiają dostęp do wszystkich pomieszczeń (z wyłączeniem pomieszczeń technicznych), z których mogą korzystać osoby niepełnosprawne.

Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Z uwagi na brak spełnienia wymagań w zakresie jak niżej:
1. zapewnienie wolnych od barier poziomych i pionowych przestrzeni komunikacyjnych budynków,
2. zapewnienie informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy,
3. zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób,

w Domu Pomocy Społecznej w Tursku stosuje się alternatywne rozwiązanie polegające na zapewnieniu osobie ze szczególnymi potrzebami, wsparcia pracownika jednostki, który towarzyszy osobie potrzebującej pomocy w dojściu z parkingu do wejścia głównego oraz w trakcie pobytu w jednostce.

W celu skorzystania z alternatywnego rozwiązania należy zadzwonić na numer telefonu 95 755 32 85, w celu uzgodnienia terminu wizyty w jednostce.

 

W budynku oznaczone są drogi ewakuacyjne.

W Naszym Domu niezależnie od długości pobytu Mieszkańcem zajmuje się profesjonalny, wysoko wykwalifikowany personel. Gwarantujemy szerokie spektrum usług rehabilitacyjnych. W zakresie metod rehabilitacji stosowane są: ćwiczenia bierne i czynno–bierne, wspomagane, czynne i czynne-wolne, w odciążeniu, izometryczne, korekcyjne, oddechowe, w odciążeniu  z oporem, ogólnousprawniające, równoważne, nauka chodzenia, pionizacja, czy indywidualne ćwiczenia – prowadzone przy łóżku mieszkańca.

Efekt terapeutyczny wzmacniany jest dodatkowo zabiegami z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej wykonywanymi w specjalistycznych gabinetach wyposażonych w profesjonalny sprzęt medyczny  do:

  • elektroterapii – (stosowanie prądu galwanicznego, jonoforezy, prądu diadynamicznego, prądu interferencyjnego, Tens , elektrostymulacji),
  • fototerapii – lampa solux, lampa bioptron,
  • laseroterapii,
  • ultradźwięków,
  • magnetoterapii – stosowanie pola magnetycznego różnej częstotliwości,
  • zabiegów z zakresu wodolecznictwa.

Do dyspozycji mieszkańców udostępniona jest sala gimnastyczna, czynna od poniedziałku do piątku – pięć dni w tygodniu , wyposażona m.in. w: UGUL – uniwersalny gabinet usprawniania leczniczego, rotory do kończyn górnych i dolnych, rowery stacjonarne, steppery, fotel do ćwiczeń mięśnia kończyn dolnych, kozetki, tablice do ćwiczeń manualnych, drabinki przyścienne, lustra korekcyjne do ćwiczeń mimicznych  i prawidłowej postawy, krzyżaki do ćwiczeń stóp, ciężarki, masażery , atlas do ćwiczeń ogólno kondycyjnych, tor do nauki chodzenia.

Mieszkańcy mogą także korzystać z walorów groty solnej, której działanie ma nastepujące korzyści: 

  • polepsza drożność dróg oddechowych
  • działanie przeciwzapalne
  • odkażające, kojące działanie na skórę
  • działanie relaksujące, obniżenie poziomu stresu

 Każda aktywność fizyczna, a w szczególności taka wykonywana na świeżym powietrzu, jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Dlatego też od 2021 roku na terenie rekreacyjno-spacerowym do dyspozycji mieszkańców jest również siłownia zewnętrzna oraz ścieżka zdrowia.

                                                                                                             

W naszej ofercie zapewniamy :
 
a) pokoje mieszkalne jednoosobowe i wieloosobowe,
b) pokoje dziennego pobytu-świetlice,
c) jadalnie,
d) gabinety medycznej pomocy doraźnej,
e) pomieszczenia do terapii i rehabilitacji,
f) kuchenki pomocnicze,
g) pomieszczenie pomocnicze do prania i suszenia,
h) palarnie, 
i) pokój gościnny/pokój odwiedzin,
j) miejsce kultu religijnego-Kaplicę,
k) punkt biblioteczny z czytelnią,
l) inne pomieszczenia techniczne służące zaspokajaniu potrzeb sanitarnych mieszkańców domu;
 

Działalność terapeutyczna i kulturalna

Terapia zajęciowa stanowi dla Mieszkańców sposób na spędzanie czasu przy wykorzystaniu ich możliwości, talentów i chęci, by zrobić coś dla siebie i dla innych. W naszym Domu od poniedziałku do piątku odbywają się liczne zajęcia aktywizujące mieszkańców:

  • psychoruchowe,
  • manualne,
  • muzyczne,
  • usprawniające procesy pamięciowe,
  • gry planszowe itp.

Mieszkańcy tworzą również zespół muzyczny pn: „ Rytmo” prowadzony przez instruktora  k-o . W ramach zajęć muzycznych podopieczni śpiewają i grają na instrumentach muzycznych (harmonijka ustna, dzwonki chromatyczne, rurki „bum bum”, tamburyno itp.).IMG 2446

W godzinach porannych i popołudniowych od poniedziałku do piątku prowadzona jest audycja przez radiowęzeł skierowana głównie do osób leżących, pozostających w łóżkach. Pracownicy prezentują tzw. kartkę z kalendarza, bieżące wydarzenia z regionu, czytają ciekawą książkę lub artykuły z gazet.

W DPS znajduje się także punkt biblioteczny z ciekawymi pozycjami książkowymi, kolorową prasą.  IMG 1318

W ramach działalności kulturalnej organizowane są liczne wycieczki (np. krajoznawcze, pikniki nad jeziorem), uroczystości, święta (np. Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet, Walentynki, Dzień Seniora, Wieczerza Wigilijna itp).

Duża inwencja twórcza owocuje udziałem i niejednokrotnie zwycięstwami w licznych konkursach szaradziarskich, warcabowych, ortograficznych, piłkarskich, czy plastycznych organizowanych na terenie naszego Domu.

Zajęcia prowadzone są grupowo lub indywidualnie przez instruktorów terapii zajęciowej, instruktorów k-o, psychologa , a stosowane przez pracowników naszego domu rodzaje, metody i techniki terapii zajęciowej zapewniają mieszkańcom godne i aktywne życie.

Poniżej prezentujemy wybrane dzieła, które są efektem pracy uczestników terapii. W trakcie ich wielogodzinnych starań powstały m.in.: obrazy, ozdoby wielkanocne, figury origami.

 

Dom Pomocy Społecznej został utworzony w 1987 roku z przeznaczeniem dla 58 osób dorosłych obojga płci dotkniętych przewlekłą chorobą somatyczną.

Po pierwszej rozbudowie w 1992 roku Dom posiadał 216 miejsc.

Następna inwestycja z 1996 roku, której głównym inwestorem był dps, wzbogaciła placówkę o kolejne 16 miejsc, przez co Dom Pomocy Społecznej osiągnął stan 232 miejsc.

Decyzją wojewody lubuskiego z 2021r. ilość miejsc została zmniejszona do 180 sób.

W DPS mieszkają osoby niepełnosprawne fizycznie i przewlekle somatycznie chore.

Witamy Państwa na stronie internetowej Domu Pomocy Społecznej w Tursku i zapraszamy do korzystania z szerokiego zakresu usług świadczonych przez nasz Dom.

Dom Pomocy Społecznej w Tursku położony pośród lasów, pól, łąk i jezior przepięknej Ziemi Lubuskiej, 5 km od Sulęcina - siedziby powiatu, 50 km od Słubic, Kostrzyna, Świecka - miast granicznych. Przeznaczony jest dla osób przewlekle somatycznie chorych (astma, cukrzyca, choroby krążenia, alergie, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera G30, miażdżyca itp.)               i niepełnosprawnych fizycznie (osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności np: narządu ruchu). Posiada 180 miejsc w pokojach jedno, dwu i trzyosobowych - każdy pokój posiada węzeł sanitarny. W

Domu jest także pokój gościnny, biblioteka       z czytelnią, pomieszczenia do terapii                 i rehabilitacji oraz kaplica. Na każdej kondygnacji są jadalnie, gabinety zabiegowo - pielęgniarskie, świetlice, sale telewizyjne, tarasy widokowe. Największym osiągnięciem Domu jest szeroki zakres i wysoka jakość świadczonych usług na rzecz mieszkańców. Zatrudniamy m.in.:  fizjoterapeutów, pedagoga, psychologa, pracowników socjalnych, pielęgniarki, opiekunów, instruktorów terapii zajęciowej i instruktorów ds. kulturalno-oświatowych.

Jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania Domu jest zapewnienie rehabilitacji społecznej i leczniczej służącej usprawnianiu i leczeniu chorych mieszkańców.  Gwarantujemy szerokie spektrum usług rehabilitacyjnych na najwyższym poziomie porównywalnym do specjalistycznych oddziałów szpitalnych1.Neurologii- np. porażenia i niedowłady połowicze w wyniku przebytego udaru mózgu, 2.Ortopedii- choroby związane z narządem ruchu, np. stany po złamaniach, amputacji kończyn, zabiegach operacyjnych- wstawienie endoprotez.

Podstawową formą rehabilitacji społecznej jest terapia zajęciowa o działaniu wielokierunkowym, oparta na wykorzystaniu tkwiącego w każdym człowieku potencjału rozwojowego. Terapia zajęciowa daje mieszkańcom szansę czynnego uczestnictwa w takiej formie twórczości, która odpowiada ich indywidualnym uzdolnieniom i możliwościom.

 

Józef Słonik

Pan Józef Słonik urodził się w 1900 roku w Jeziornej na Kresach Wschodnich. Po zakończeniu II wojny światowej osiedlił się w Rzepinie. Był pracownikiem poczty, opiekunem społecznym, długoletnim ławnikiem i działaczem Stronnictwa Demokratycznego. W wieku 98 lat zamieszkał w Domu Pomocy Społecznej w Tursku. Tutaj obchodził swoje 100 urodziny. Zmarł w 9.09 2005 roku.

 

Bolesław Czucza

Pan Bolesław Czucza urodził się 18 maja 1906r. Pochodził z kresów wschodnich, do Sulęcina przyjechał po wojnie, prowadził sklep kolonialny. Miał jednego syna, który obecnie mieszka w Rosji. Lubił czytać książki i gazety, chętnie też oglądał telewizje. Od roku 2004 był mieszkańcem Domu Pomocy Społecznej w Tursku.

 

Józef Kowalski

Pan Józef Kowalski urodził się we wsi Wicyń, jako poddany cesarza Franciszka Józefa , wybuch I wojny i rewolucja w Rosji zmobilizowały mieszkających tam Polaków do walki o niepodległość. Do polskiego wojska zaciągnęli się dwaj bracia Kowalscy, starszy do hallerczyków, młodszy Pan Józef do ułanów.Po wojnie skierowano go na kurs kawaleryjski do Grudziądza. Jednak po zakończeniu szkolenia zrezygnował z kariery w wojsku i wrócił na gospodarkę. Zmobilizowano Pana Józefa w sierpniu 1939 roku. Wziął udział w kampanii wrześniowej, walczył w artylerii, ale jego pułk został rozbity przez Niemców i dostał się do niewoli. Resztę wojny spędził w oflagu. Po zakończeniu wojny pan Józef wrócił w rodzinne strony.Jak opowiadał wojna niby się skończyła ale w ich powiecie wciąż lała się krew polska, rosyjska i ukraińska. Spakował więc rodzinę i wyjechał na Ziemie Odzyskane. Początkowo osiedlił się na Górnym Śląsku. Ślązacy nie ukrywali swej pogardy dla przesiedleńców z za Bugu i po jakimś czasie przeniósł się do wsi Przemysław pod Krzeszycami, gdzie przejął opuszczone gospodarstwo rolne. Mimo podeszłego wieku, aż do 1993 r uprawiał 9 ha ziemi, hodował świnie, krowy i ptactwo domowe. Kiedy zmogła go choroba ziemię zdał na Skarb Państwa i wprost ze szpitala trafił do naszego Domu w 1994r.W trakcie uroczystości urodzinowych 110 lat, minister Marek Surmacz w imieniu Prezydenta RP dokonał aktu dekoracji pana Józefa Kowalskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Polonia Restituta- jest to jedno z najwyższych polskich odznaczeń cywilnych. W precedencji Orderów i odznaczeń Order Odrodzenia Polski występuje po Orderze Wojennym Virtuti Militari. Pan Janusz Krupski wręczył w imieniu Premiera szablę ułańską, a we własnym medal „ Pro Memoria” ustanowiony w 2005 roku z okazji 60 rocznicy zakończenia II wojny światowej. W maju Rada Miasta Warszawy nadała panu Józefowi medal „Zasłużony dla Miasta Warszawy”, natomiast Rada Miejska w Radzyminie tytuł „Honorowy Obywatel Radzymina”.

 

Józef Blaszczyk

Pan Jozef Błaszczyk urodził się 3 marca 1907 r. w Stanisławowie. Wraz z 3 braćmi i 5 siostrami mieszkał w Gardzienicach, obecnie woj. świętokrzyskie. W 1939 r. wziął ślub z Salomeą, z którą miał 2 synów. Niestety wojna przerwała im sielankę życia rodzinnego, gdyż w 1942 r. pan Józef został deportowany do przymusowej pracy w Niemczech. Tam przebywał do zakończenia wojny. W 1952r. wraz z żoną i synami osiedlił się w małej miejscowości koło Bydgoszczy, gdzie zajmował się wypasem owiec. W 1962 r. przeprowadzili się do Gajca, niedaleko Słubic, i mieszkali tam aż do śmierci żony. Od 1989 r. mieszkał wraz z synem i synową w Sieniawie Lubuskiej. Od 7.04.1999 r. był mieszkańcem Domu Pomocy Społecznej w Tursku. Miał 8 wnuków i 10 prawnucząt.

Eugenia Suchecka

Pani Eugenia Suchecka urodziła się 27 marca 1916 roku w Jeziernej na terenie Ukrainy. Z mężem Jakubem miała trójkę dzieci. Doczekała się trzech wnuków, sześciu prawnuków i jedną prawnuczkę. Wiele lat po śmierci męża Jakuba ponownie wyszła za mąż za Michała Sucheckiego. Ze strony drugiego męża, który miał pięcioro własnych dzieci została drugą babcią i prababcią dwóch wnuków i siedemnastu prawnuków. Przez wiele lat Pani Eugenia mieszkała w Pniowie w gminie Torzym. Po pewnym okresie dzieci i wnuki rozjechały się po świecie, a nasza Seniorka zamieszkała  w naszym Turskim Domu. Pani Eugenia zmarła 17.02.2020r. w wieku 104 lat.