Get Adobe Flash player
IMG_6216 IMG_5942 IMG_6066 IMG_5964 IMG_6088 IMG_5986 IMG_6086 IMG_6322 IMG_6147 IMG_6060

Aktualności

9.05.2017r.- Dzień sportu w Turskim Domu.

,, W zdrowym ciele, zdrowy duch !!!

 

 

W szeregu imprez na stałe wpisanych w kalendarz Turskiego Domu przyszedł czas na ,,Dzień Sportu”. Tradycyjnie spotkaliśmy się, by aktywnie spędzić przedpołudnie, zmagać się w specjalnie przygotowanych konkurencjach. Z tej okazji każdy bez  względu na swoje dolegliwości mógł przez chwilę zaznać smaku sportowej rywalizacji. Na naszych mieszkańców czekały takie sportowe zmagania jak: kręgle, rzucanie do celu, odbijanie piłeczki, piłkarzyki  czy hula hop. Ucieszyła nas liczna frekwencja wśród zawodników. Wszystkim przyświecał duch fair play i podejście, że nie ważny jest wynik tylko dobra zabawa. I tak zwycięzcą ogólnej klasyfikacji został Pan Jerzy Kargulewicz, drugie miejsce zajął Pan Krzysztof Gądek, a trzecie Pan Jan Bertasz. Wyróżniona została również najaktywniejsza reprezentantka płcie pięknej- w tym roku została nią Pani Eugenia Kalinowska. Na zwycięzców czekały nagrody i dyplomy, a na zakończenie wszyscy wspólnie pośpiewaliśmy na biesiadną nutę.

28.04.2017r.- Spotkanie z pasjonatami drzewek bonsai.

„Warto spotykać w życiu ludzi z pasją. Pasją, która nie tylko inspiruje, ale również pomaga żyć, czyniąc to nasze życie o wiele ciekawszym doświadczeniem".

28 kwietnia przedpołudnie w „ Turskim Domu” upłynęło w niecodziennej atmosferze. Wszystko za sprawą wizyty wyjątkowych gości, którzy chcieli podzielić się swoją pasją z naszymi seniorami. Panowie Jacek Rostkowski   i Marcin Żmudziński, którzy  od wielu lat zajmują się uprawą drzewek bonsai przyjechali do dps z licznymi okazami przepięknych roślin. Nasi goście opowiedzieli o historii pochodzenia sztuki bonsai,  formowaniu  i całym procesie uprawy drzewek. Mieszkańcy z ogromnym zainteresowaniem słuchali prezentacji, dowidzieli się także, iż uzyskanie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletniej pielęgnacji, niekiedy kilku pokoleń ogrodników. Tajemniczo brzmiące nazwy różnych stylów formowania drzewek Chokkan, Moyogi, Shakan przeniosły nas w klimat kraju „kwitnącej wiśni”. Bo chociaż sztuka hodowli bonsai pochodzi z Chin jest kojarzona głównie z Japonią. Dzisiejsze spotkanie okazało się bardzo ciekawym doświadczeniem zarówno dla mieszkańców, jak i pracowników „Turskiego Domu”. Wszyscy miłośnicy roślin z zachwytem podziwiali drzewka przywiezione na dzisiejszy pokaz. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie naszych podopiecznych ze sztuką BONSAI.

21.04.2017r.- Konkurs ortograficzny " O Złote Pióro" Dyrektora DPS w Tursku.

„ Jak widać regułka wyjawia się z cienia - pisz „ż” zawsze wtedy, gdy na „g” się wymienia. To jasna zasada, rzec mogę, że - gdy innym pomaga - i tobie pomoże?”.

Po raz pierwszy w „Turskim Domu” odbyły się zmagania z ortografią  podczas Konkursu Ortograficznego „ O Złote Pióro Dyrektora DPS w Tursku”. Do walki przystąpiło ośmiu Mieszkańców Domu. Zadaniem uczestników było rozwiązanie przygotowanego zestawu zadań konkursowych, na który składały się: tekst rozgrzewka oraz trzy dyktanda  o różnym stopniu trudności. Rywalizujący zmagali się  z prawidłowym uzupełnianiem    w tekstach dyktand liter „ó” czy „u” , „rz” czy „ż”, „h” czy „ch”. Celem konkursu było przypomnienie zasad ortograficznych obowiązujących w pisowni języka polskiego. Podczas spotkania Podopieczni Domu mogli sprawdzić się podczas samodzielnej pracy, na jakim poziomie pozostały w ich pamięci reguły i zasady poprawnej polszczyzny, a także podnieść poziom kompetencji ortograficznych. W dniu dzisiejszym Mistrzem Ortografii   i zdobywcą „Złotego Pióra Dyrektora DPS w Tursku” został Pan Witold Pietrzak, II miejsce należało do Pani Aleksandry Biernackiej a III miejsce zdobył Pan Jacek Kruszyński. Nagrody zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu wręczyła pani Alina Konopko-Żelechowska - Dyrektor DPS w Tursku.  Organizatorzy konkursu są przekonani, że dzisiejsze spotkanie to dopiero początek kolejnych zmagań z trudną pisownią naszego, ojczystego języka.

 

05.04.2017t.- Rozstrzygnięcie turnieju gier kwarcianych w " Turskim Domu".

„ Być  zwyciężonym i nie ulec-to zwycięstwo.

Zwyciężyć i spocząć na laurach-to klęska”.

W środę 5 kwietnia podsumowaliśmy  zmagania Mieszkańców naszego Domu    w mistrzostwach DPS-u w grach karcianych. Zawodnicy zmagali się przez dwanaście dni w grze indywidualnej metodą pucharową. O miejscu w klasyfikacji generalnej decydowała ilość zdobytych punktów . W tegorocznym turnieju I miejsce  i tytuł mistrza Turskiego Domu zdobył pan Krzysztof Kwiatkowski  , II miejsce Pan Józef Tokarski, III miejsce pan Jerzy Kargulewicz. Pani Alina Konopko- Żelechowska- Dyrektor Turskiego Domu wręczyła zwycięzcom atrakcyjne nagrody, oraz podkreśliła, że sportowa atmosfera towarzysząca zmaganiom jest bardzo ważną wartością.

28.03.2017r.- Kwartalna Biesiada Imieninowa i Jubileusz 101 lat.

„Jakże dziś pięknie świeci słońce…

taniec, zabawa, śmiechu wiele,

mnóstwo pachnących kwiatów wszędzie

a wokół… sami przyjaciele”.

 

 

W wiosennym nastroju, atmosferze radości, wspomnień i przyjaźni   w „Turskim Domu” odbyła się imieninowa biesiada dla Mieszkańców. Była ona okazją do złożenia życzeń wszystkim : Janom, Krystynom, Danutom, Helenom, Kazimierzom i Józefom. Uroczystość była podwójna ponieważ Pani Eugenia Suchecka –Mieszkanka naszego Domu obchodziła 101 lat życia, dlatego wypadało odśpiewać… 200 lat !

Pani Alina Konopko - Żelechowska - Dyrektor  Domu na ręce dostojnej Jubilatki złożyła moc życzeń i piękny wiosenny bukiet wraz z upominkiem. Natomiast Pani Eugenia  w rewanżu poczęstowała wszystkich przybyłych gości dużym, przepysznym tortem. Po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się, że każdy z nas jest jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny i godzien miłości.

Więcej artykułów…
stat4u