Get Adobe Flash player
IMG_5931 IMG_6322 IMG_5964 IMG_6412 IMG_6095 IMG_6229 IMG_6294 IMG_6274 IMG_6063 IMG_5982

Aktualności

16.11.2016r.- Spotkanie kolekcjonerów hobbystów.

,, W życiu tak naprawdę liczy się czas jaki poświęcamy naszym bliskim, miłość  i PASJA, którą uwielbiamy, bo reszta tego cennego surowca to codzienna monotonia”

To właśnie pasji i hobby poświęcone było ponad dwugodzinne spotkanie w środowe przedpołudnie. Podopieczni Turskiego Domu licznie zgromadzeni w pracowni terapii zajęciowej chętnie dzielili się swoimi zainteresowaniami, zarówno tymi z Ich młodych lat, jak również tymi, które pochłaniają Ich do dziś. Pośród wielu pasji usłyszeć można było   o rybołówstwie, pszczelarstwie, origami, szydełkowaniu i kulinariach. Jednakże czołowym hobby naszych podopiecznych okazały się – dobra książka, ciekawy film, muzyka oraz wspólne spotkania w gronie dobrych znajomych. Nasi mieszkańcy wspominali także „pasjonatów wielkiego świata” z dziedziny sportu, motoryzacji, kultury i rozrywki. Kilka osób, aby bardziej przybliżyć innym swoje hobby, przyniosło i zaprezentowało posiadane przez siebie zbiory i kolekcje. Coroczne spotkanie przebiegło jak zwykle w atmosferze życzliwości i przyjaźni.

 

14.11.2016r.- Warsztaty decoupag’u dla Podopiecznych „Turskiego Domu”-I edycja

Dwudziestu podopiecznych Turskiego Domu wzięło udział w I edycji warsztatów decoupage. Mieszkańcy -  miłośnicy sztuki mogli przez kilka godzin nie tylko kreatywnie   i przyjemnie spędzić czas, ale także poznać nową technikę zdobniczą i samodzielnie wykonać ciekawą pracę. Nasi podopieczni zainspirowani takimi działaniami twórczymi   z niecierpliwością oczekują na II edycję warsztatów decoupage, która odbędzie się już wkrótce.

29.11.2016r.- Warsztaty decoupag’u dla Podopiecznych „Turskiego Domu”-II edycja

We wtorek 29 listopada w Turskim Domu odbyła się II edycja warsztatów decoupage. Kolejny raz spotkali się wielbiciele sztuki, zaciekawieni tą techniką i nabyciem kolejnych doświadczeń w tej dziedzinie. Tym razem poznawano techniki postarzania przedmiotów   a efektem wysiłków i zaangażowania naszych podopiecznych były „antyczne” butelki  z motywem anioła, zwiastujące zbliżające się święta Bożego Narodzenia. W najbliższym czasie odbędzie się uroczysta wystawa będąca okazją do obejrzenia prac  powstałych dzięki warsztatom decoupage. Naszym podopiecznym – wykonawcom tych ciekawych dzieł dziękujemy za aktywność i otwartość na nowe wyzwania.

 

Zadanie dofinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS na lata 2014-2020

09.11.2016r.- Wyjazd do kina " Helios" w Gorzowie Wlkp.

W  ramach projektu „Kultura i sztuka to jest to, czego nasz Senior szuka” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Turskiego Domu we współpracy z DPS w Tursku nasi Podopieczni po raz drugi wybrali się do kina „Helios” w Gorzowie Wlkp. Tym razem była to projekcja filmu „Wołyń”. W dużym skupieniu obejrzeli wydarzenia historyczne mające miejsce w roku 1943 na Wołyniu. Pełne okrucieństwa sceny oparte na faktach skłoniły Seniorów do zadumy i refleksji na temat życia w minionym, opanowanym wojną świecie  a także zagrożeń jakie czyhają na współcześnie żyjących.

Zadanie dofinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

07.11.2016r.- Inscenizacja baśni " Trzy świnki" dla dzieci z Przedszkola Nr 2 w Sulęcinie.

„Są bajki krótkie i długie jedna piękniejsza od drugiej…”

„…Dawno temu żyły sobie trzy małe świnki, które były rodzeństwem. Zwierzątka przemierzały świat i poszukiwały miejsca, gdzie będą mogły zbudować dom.

W końcu świnki znalazły dla siebie odpowiednie miejsce. Ciche, spokojne   i piękne. Każda postanowiła wybudować sobie własny dom. Pierwsza świnka przygotowała swój domek z desek i słomy. Bardzo krótko pracowała, budowa takiego domu nie zajęła jej dużo czasu. Druga świnka wykorzystała drewno  i konstruowała swoje mieszkanko dłużej niż siostra. Natomiast trzecia świnka zbudowała domek z cegieł. Praca była trudniejsza i dłuższa…” Dzieci z Przedszkola Nr 2 im. „Małych Odkrywców” z wielkim zainteresowaniem wysłuchały i oglądnęły inscenizację baśni pt: „Trzy świnki” przygotowaną przez Mieszkańców „Turskiego Domu”. Kolorowe stroje, rekwizytów a także sama gra aktorów sprawiły, że przedszkolaki były zachwycone.

Rozbawieni mali słuchacze obdarowani zostali słodkim upominkiem. Przybyłym gościom odwdzięczyły się szczerym uśmiechem i własnoręcznie przygotowaną laurką. Podopieczni  naszego Domu mają nadzieję, że morał bajki „solidna, praca zawsze się opłaca będzie przyświecał dzieciom zarówno w tym dziecinnym jak i już dorosłym świecie.

27.10.2016r. - Wspólne sprzątanie grobów.

„Takie ciche, ciche święta

rozjarzone świeczkami

Dzień, w którym serce pozdrawia, pamięta

Tych, co rozstali się z nami”

Tradycyjnie, jak co roku odbyło się sprzątanie nagrobków mieszkańców  DPS Tursk spoczywających na Cmentarzu Komunalnym w Sulęcinie. W tym roku  w pracach porządkowych uczestniczyli pracownicy „Turskiego Domu”   i uczniowie z sulęcińskiego gimnazjum. Pogoda dopisała i prace porządkowe przebiegały sprawnie w atmosferze wspomnień  i zadumy. Nasi młodzi przyjaciele w ramach współpracy wolontariackiej wspierają również naszych mieszkańców w ich codziennym życiu wnosząc powiew radości i życzliwości.

 

Więcej artykułów…
stat4u