Get Adobe Flash player
IMG_6264 IMG_6045 IMG_6039 IMG_6118 IMG_6026 IMG_6086 IMG_6156 IMG_6165 IMG_5930 IMG_5955

Aktualności

27.10.2016r.- Wyjazd Mieszkańców do Teatru im.J.Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Asos

 

Teatr odwołuje się do wszystkich zmysłów widza i tym łączy aktora z widzem.

Turscy Seniorzy uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu finansowanym ze środków ASOS. Wyjazd do Gorzowa Wlkp. na sztukę "Moralność pani Dulskiej" dał Mieszkańcom dużo radości. To fantastyczna komedia z błyskotliwym poczuciem humoru. Autorka - Gabriela Zapolska demaskowała w swojej sztuce obłudę moralną, chciwość, rozkład życia rodzinnego. Mijają lata a zakłamana moralność niezmienna pozostaje. Czyż we współczesnym świecie nie znajdziemy wyznawców teorii Dulskiej?

" Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział."

17.10.2016r.-" Lubuszanie u Papieża"

To myśl przewodnia wystawy zorganizowanej z okazji Dnia Papieskiego  w „Turskim Domu”. Korzystając z archiwalnych numerów Gazety Lubuskiej   (28 czerwiec 2005r.) umożliwiliśmy naszym Mieszkańcom odświeżenie wspomnień poprzez obejrzenie zdjęć dokumentujących spotkania z Janem Pawłem II. Wystawa została poprzedzona jak każdego roku krótkim przypomnieniem nauczania Papieża w najważniejszych kwestiach: wartości życia ludzkiego, celu życia, miłości małżeńskiej jako miłości wybaczającej oraz budowaniu życia opartego na Bogu jako fundamencie. Wystawa cieszyła się przez cały tydzień żywym zainteresowaniem zarówno mieszkańców jak też ich bliskich.

14.10.2016r.- Inscenizacja baśni " Trzy świnki" dla dzieci z Przedszkola Nr 1 w Sulęcinie.

Ważnym wydarzeniem kończącym Obchody Lubuskiego Tygodnia Seniora w Turskim Domu była wizyta naszych podopiecznych w Sulęcińskim Przedszkolu im. Małego Podróżnika. Nasi seniorzy zaprezentowali się  w przedstawieniu pt. „Trzy świnki” - niosąc ponadczasowe przesłanie które brzmi: solidna praca zawsze się opłaca. Rozbawieni mali słuchacze obdarowani zostali słodkimi upominkami odwdzięczając się przybyłym gościom szczerym uśmiechem i radością, której nie dało się wyrazić słowami. Podopieczni Turskiego Domu utwierdzeni w przekonaniu, że pozostawiają kochanym maluszkom naukę na przyszłość zapowiedzieli, że wrócą do nich na pewno jeszcze nie raz.

13.10.2016r.- Wyjazd Mieszkańców Turskiego Domu do gorzowskiego muzeum.

 

 

 

Asos

 

"Sztuka trwa, życie przemija" Hipokrates

 

Muzeum to instytucja usytuowana pomiędzy przeszłością a przyszłością. Zajmuje się badaniem dziedzictwa ale została również stworzona aby podnosić poziom kultury i wpływać na otoczenie. 13 października grupa mieszkańców Turskiego Domu w ramach projektu ASOS dofinansowanego przez MRPiPS wybrała się do Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. W skład Muzeum wchodzą: zespół willowo-parkowy , Spichlerz z 2. poł. XVIII w., Zagroda Młyńska w Bogdańcu, Gród Santocki w Santoku. Nasi mieszkańcy zwiedzili zespół willowy i spichlerz. W części willowej mogliśmy obejrzeć czasową wystawę zatytułowaną „Szkło z Huty Josephine w Szklarskiej Porębie z 1. połowy XX wieku” ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Wyroby użytkowe tej jednej z najlepszych hut europejskich, pokazują nowe tendencje w światowym wzornictwie. Na ekspozycji można było podziwiać szkła wysokiej jakości. W Spichlerzu obejrzeliśmy wystawy stałe takie jak: „Dzieje Gorzowa. Od pradziejów do współczesności”, oraz „W kręgu Arsenału 1955”.Udany wyjazd dostarczył naszym mieszkańcom ciekawych doznań artystycznych i poznawczych.

12.10.2016r. - Turniej Juniorzy kontra Seniorzy.

 

Asos

12.10.2016r. - Turniej Juniorzy kontra Seniorzy.

„Ten, kto z natury jest spokojny i szczęśliwy, ledwo czuje presję wieku, ale dla tego, kto jest przeciwnego usposobienia, młodość i starość są jednakowym ciężarem."

Platon

Każdy z nas w swoim życiu zalicza kolejne jego etapy. Każdy też chce czuć się potrzebnym i zauważonym, bez względu na wiek, / lecz z jego uwzględnieniem / móc się realizować. Ta siła wewnętrznej energii i młodości potrafi przechytrzyć metrykę. Dajmy seniorom „wiosnę” w „jesieni Ich życia”! Tak naprawdę każdy wiek ma swój urok i swoje cele. Młody tryska pomysłami i kreatywnością, starszy zaś jest żywym arsenałem doświadczeń, mądrości i dystansu do samego siebie.

O prawdzie i zasadności tych słów mogli przekonać się zarówno gospodarze jak i zaproszeni goście podczas turnieju „Juniorzy kontra Seniorzy”. Spotkanie to odbywa się cyklicznie w ramach Obchodów Lubuskiego Tygodnia Seniorów” jak również „Tygodnia Seniora” w „Turskim Domu”. W dniu dzisiejszym rywalizowali z sobą juniorzy w osobach : Wicestarosta Sulęciński - Tomasz Prozorowicz, Zastępca Burmistrza Sulęcina - Iwona Walczak, Dyrektor DPS w Tursku - Alina Konopko - Żelechowska, Dyrektor OPS w Sulęcinie - Andrzej Stefan Żelechowski, Kierownik PCPR w Sulęcinie – Joanna Różańska. Seniorzy natomiast wyłonieni zostali ze społeczności Mieszkańców DPS w Tursku a mianowicie : p. Jacek Kruszyński, p. Witold Pietrzak, p. Jan Domurat, p. Szymon Krause oraz p. Urszula Sibilska. Oba zespoły były bardzo zaangażowane i pełne woli walki, podejmowały wszystkie wyzwania. Zadania turniejowe przygotowano tak by można było wykazać się w nich dużą kreatywnością, pomysłowością a także dystansem do siebie. Pierwsza konkurencja pt.„Twoja twarz brzmi znajomo” była tylko pozornie prosta. Przekonać mogli się o tym zawodnicy oddelegowani przez swoje drużyny. Musieli bowiem oni wykazać się dużą znajomością gwiazd estrady zarówno zagranicznej jak i krajowej a także ich charakterystycznych zachowań, gestów i ruchów. Wielki aplauz za żywe odtworzenie Michaela Jackona w utworze „Billie Jean” otrzymał Wicestarosta Sulęciński - Tomasz Prozorowicz. Zupełnie nieźle poradziła sobie także Kierownik PCPR w Sulęcinie - Joanna Różańska w roli Michała Wiśniewskiego w utworze „ A wszystko to bo ciebie kocham”. Kroku dotrzymywali także Mieszkańcy naszego Domu - cudny Andrea Bocelli /Jan Domurat/ i przebojowa Maryla Rodowicz w hicie „Małgośka” / Jacek Kruszyński /.

W dniu dzisiejszym obie drużyny konkurowały również w „Pojedynku Asssów” oraz konkurencjach sportowych : ringo, golf, kręgle, w których należało wykazać się dużym sprytem i precyzją. Niewielką ilością punktów zwyciężyła drużyna juniorów, chociaż tak naprawdę to biorąc pod uwagę wielkie zaangażowanie obu – zwycięzcami zostali wszyscy zawodnicy. Za udział w konkurencjach bohaterowie zmagań otrzymali nagrody. Gospodarz dzisiejszego wydarzenia DPS w Tursku jest przekonany, że turniej „Juniorzy kontra Seniorzy” był ciekawym doświadczeniem zarówno dla społeczności „Turskiego Domu” jak i zaproszonych gości, dostarczył wszystkim przyjemnych doznań, pozwolił w sposób atrakcyjny spędzić czas.

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020
Więcej artykułów…
stat4u