Get Adobe Flash player
IMG_6149 IMG_6044 IMG_6111 IMG_6066 IMG_6229 IMG_6088 IMG_6228 IMG_6118 IMG_6013 IMG_6412

Aktualności

13.10.2016r.- Wyjazd Mieszkańców Turskiego Domu do gorzowskiego muzeum.

 

 

 

Asos

 

"Sztuka trwa, życie przemija" Hipokrates

 

Muzeum to instytucja usytuowana pomiędzy przeszłością a przyszłością. Zajmuje się badaniem dziedzictwa ale została również stworzona aby podnosić poziom kultury i wpływać na otoczenie. 13 października grupa mieszkańców Turskiego Domu w ramach projektu ASOS dofinansowanego przez MRPiPS wybrała się do Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. W skład Muzeum wchodzą: zespół willowo-parkowy , Spichlerz z 2. poł. XVIII w., Zagroda Młyńska w Bogdańcu, Gród Santocki w Santoku. Nasi mieszkańcy zwiedzili zespół willowy i spichlerz. W części willowej mogliśmy obejrzeć czasową wystawę zatytułowaną „Szkło z Huty Josephine w Szklarskiej Porębie z 1. połowy XX wieku” ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Wyroby użytkowe tej jednej z najlepszych hut europejskich, pokazują nowe tendencje w światowym wzornictwie. Na ekspozycji można było podziwiać szkła wysokiej jakości. W Spichlerzu obejrzeliśmy wystawy stałe takie jak: „Dzieje Gorzowa. Od pradziejów do współczesności”, oraz „W kręgu Arsenału 1955”.Udany wyjazd dostarczył naszym mieszkańcom ciekawych doznań artystycznych i poznawczych.

12.10.2016r. - Turniej Juniorzy kontra Seniorzy.

 

Asos

12.10.2016r. - Turniej Juniorzy kontra Seniorzy.

„Ten, kto z natury jest spokojny i szczęśliwy, ledwo czuje presję wieku, ale dla tego, kto jest przeciwnego usposobienia, młodość i starość są jednakowym ciężarem."

Platon

Każdy z nas w swoim życiu zalicza kolejne jego etapy. Każdy też chce czuć się potrzebnym i zauważonym, bez względu na wiek, / lecz z jego uwzględnieniem / móc się realizować. Ta siła wewnętrznej energii i młodości potrafi przechytrzyć metrykę. Dajmy seniorom „wiosnę” w „jesieni Ich życia”! Tak naprawdę każdy wiek ma swój urok i swoje cele. Młody tryska pomysłami i kreatywnością, starszy zaś jest żywym arsenałem doświadczeń, mądrości i dystansu do samego siebie.

O prawdzie i zasadności tych słów mogli przekonać się zarówno gospodarze jak i zaproszeni goście podczas turnieju „Juniorzy kontra Seniorzy”. Spotkanie to odbywa się cyklicznie w ramach Obchodów Lubuskiego Tygodnia Seniorów” jak również „Tygodnia Seniora” w „Turskim Domu”. W dniu dzisiejszym rywalizowali z sobą juniorzy w osobach : Wicestarosta Sulęciński - Tomasz Prozorowicz, Zastępca Burmistrza Sulęcina - Iwona Walczak, Dyrektor DPS w Tursku - Alina Konopko - Żelechowska, Dyrektor OPS w Sulęcinie - Andrzej Stefan Żelechowski, Kierownik PCPR w Sulęcinie – Joanna Różańska. Seniorzy natomiast wyłonieni zostali ze społeczności Mieszkańców DPS w Tursku a mianowicie : p. Jacek Kruszyński, p. Witold Pietrzak, p. Jan Domurat, p. Szymon Krause oraz p. Urszula Sibilska. Oba zespoły były bardzo zaangażowane i pełne woli walki, podejmowały wszystkie wyzwania. Zadania turniejowe przygotowano tak by można było wykazać się w nich dużą kreatywnością, pomysłowością a także dystansem do siebie. Pierwsza konkurencja pt.„Twoja twarz brzmi znajomo” była tylko pozornie prosta. Przekonać mogli się o tym zawodnicy oddelegowani przez swoje drużyny. Musieli bowiem oni wykazać się dużą znajomością gwiazd estrady zarówno zagranicznej jak i krajowej a także ich charakterystycznych zachowań, gestów i ruchów. Wielki aplauz za żywe odtworzenie Michaela Jackona w utworze „Billie Jean” otrzymał Wicestarosta Sulęciński - Tomasz Prozorowicz. Zupełnie nieźle poradziła sobie także Kierownik PCPR w Sulęcinie - Joanna Różańska w roli Michała Wiśniewskiego w utworze „ A wszystko to bo ciebie kocham”. Kroku dotrzymywali także Mieszkańcy naszego Domu - cudny Andrea Bocelli /Jan Domurat/ i przebojowa Maryla Rodowicz w hicie „Małgośka” / Jacek Kruszyński /.

W dniu dzisiejszym obie drużyny konkurowały również w „Pojedynku Asssów” oraz konkurencjach sportowych : ringo, golf, kręgle, w których należało wykazać się dużym sprytem i precyzją. Niewielką ilością punktów zwyciężyła drużyna juniorów, chociaż tak naprawdę to biorąc pod uwagę wielkie zaangażowanie obu – zwycięzcami zostali wszyscy zawodnicy. Za udział w konkurencjach bohaterowie zmagań otrzymali nagrody. Gospodarz dzisiejszego wydarzenia DPS w Tursku jest przekonany, że turniej „Juniorzy kontra Seniorzy” był ciekawym doświadczeniem zarówno dla społeczności „Turskiego Domu” jak i zaproszonych gości, dostarczył wszystkim przyjemnych doznań, pozwolił w sposób atrakcyjny spędzić czas.

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020

11.10.2016r.-Młodzież dawniej i dziś.

 

Asos

TYDZIEN SENIORA W DPS W TURSK

Wiek dojrzały – aby nie mówić podeszły – ma wiele znanych przypadłości. Ma jednakże niewątpliwą zaletę, że nagromadzone doświadczenie pozwala patrzeć z pewnego dystansu, unikać ahistorycznych ocen, myśleć na zasadzie „czarne – białe” i w rezultacie uznać to c Zapisz o prawdziwe, obiektywne, a odsiać fałsz, mętlik, płytkie emocjonalne reakcje. Oczywiście przeszłości nie wolno sztucznie upiększać. Taka kosmetyka ma „krótkie nogi”. Ale i nie przemilczać, a zwłaszcza nie przekreślać, nie znieważać tego, co jest autentycznym dorobkiem”

Drugi dzień obchodów XVIII Lubuskiego Tygodnia Seniora w „Turskim Domu” odbył się pod hasłem „ Młodzież dawniej i dziś”. Gośćmi Turskich seniorów byli uczniowie z ZSLiZ w Sulęcinie, którzy pod opieką nauczycielek p. K. Rogowskiej i M. Białas przygotowali muzyczny program artystyczny oraz projekcję multimedialną prezentującą współczesną i dawną młodzież, ich styl życia, modę, hobby… W rewanżu mieszkanka dps przekazała młodzieży „ żywą lekcję historii”, a mianowicie podzieliła się wzruszającymi wspomnieniami z obozu Auschwitz- w którym przebywała przez ok. 3 lata jako nastoletnia dziewczyna. Spotkanie Turskich Seniorów z sulęcińską młodzieżą okazało się pouczającą lekcją dla obu stron, było też okazją do wymiany doświadczeń, przełamania stereotypów. W miłej atmosferze, po słodkim poczęstunku uczniowie chętnie zwiedzili dps poznając namiastkę pracy i życia w naszym Domu.

Uroczystość odbyła się w ramach projektu „ Kultura i sztuka to jest to, czego nasz Senior szuka” dofinansowanego z Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS 2014-2020.

 

10.10.2016r.- Wystawa prac Mieszkańców DPS.

XVIII Lubuski Tydzień Seniora w „ Turskim Domu” rozpoczęła uroczysta wystawa prac Mieszkańców, które powstały w ramach terapii zajęciowej. Przez cały tydzień chętni Mieszkańcy oraz pracownicy mieli możliwość bycia współtwórcami autorskiej pracy pod hasłem : „ Lepsze jutro tworzymy już dziś”.

29.09.2016 r. - Kwartalna biesiada imieninowa dla Mieszkańców.

 

„Tymczasem Goście potraw czekających na sali,

z  zadziwieniem na wieli serwis pogadali…”

/A. Mickiewicz „Pan Tadeusz”/

 

W  radosnych nastrojach Mieszkańcy DPS w Tursku rozstawali się z latem i witali     z jesienią podczas Kwartalnej Biesiady Imieninowej. Atmosfera przyjaźni, radości sprzyjała składaniu życzeń solenizantom z miesięcy lipiec, sierpień, wrzesień m.in. : Annom, Mariom, Krzysztofom, Henrykom, Jerzym, Eugeniom itd. Wszyscy solenizanci wysłuchali uroczystego „Sto lat”. Potem nadszedł czas na prezenty. I tak zespół „Nie dajmy się podarował porywające piosenki z repertuaru tzw. disco polo, „Chłopaki z ferajny” przenieśli zebranych gości na warszawska Pragę a zespół „Makarena” swoim tańcem sprowokował do spontanicznego ruchu. Duże wrażenie, ogólne uznanie wzbudziły prezentowane podczas spotkania wiersze z dorobku artystycznego Mieszkanki naszego Domu p. B. Misiak. Dyrekcja „Turskiego Domu” zadbała również o walor kulinarny. Aromatyczny bigos, pyszne ciasto podsycały rodzinny charakter uroczystości.

 

 

Więcej artykułów…
stat4u