Get Adobe Flash player
IMG_6134 IMG_6141 IMG_5969 IMG_5982 IMG_6039 IMG_5997 IMG_6147 IMG_6156 IMG_6086 IMG_6174

Aktualności

11.10.2016r.-Młodzież dawniej i dziś.

 

Asos

TYDZIEN SENIORA W DPS W TURSK

Wiek dojrzały – aby nie mówić podeszły – ma wiele znanych przypadłości. Ma jednakże niewątpliwą zaletę, że nagromadzone doświadczenie pozwala patrzeć z pewnego dystansu, unikać ahistorycznych ocen, myśleć na zasadzie „czarne – białe” i w rezultacie uznać to c Zapisz o prawdziwe, obiektywne, a odsiać fałsz, mętlik, płytkie emocjonalne reakcje. Oczywiście przeszłości nie wolno sztucznie upiększać. Taka kosmetyka ma „krótkie nogi”. Ale i nie przemilczać, a zwłaszcza nie przekreślać, nie znieważać tego, co jest autentycznym dorobkiem”

Drugi dzień obchodów XVIII Lubuskiego Tygodnia Seniora w „Turskim Domu” odbył się pod hasłem „ Młodzież dawniej i dziś”. Gośćmi Turskich seniorów byli uczniowie z ZSLiZ w Sulęcinie, którzy pod opieką nauczycielek p. K. Rogowskiej i M. Białas przygotowali muzyczny program artystyczny oraz projekcję multimedialną prezentującą współczesną i dawną młodzież, ich styl życia, modę, hobby… W rewanżu mieszkanka dps przekazała młodzieży „ żywą lekcję historii”, a mianowicie podzieliła się wzruszającymi wspomnieniami z obozu Auschwitz- w którym przebywała przez ok. 3 lata jako nastoletnia dziewczyna. Spotkanie Turskich Seniorów z sulęcińską młodzieżą okazało się pouczającą lekcją dla obu stron, było też okazją do wymiany doświadczeń, przełamania stereotypów. W miłej atmosferze, po słodkim poczęstunku uczniowie chętnie zwiedzili dps poznając namiastkę pracy i życia w naszym Domu.

Uroczystość odbyła się w ramach projektu „ Kultura i sztuka to jest to, czego nasz Senior szuka” dofinansowanego z Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS 2014-2020.

 

10.10.2016r.- Wystawa prac Mieszkańców DPS.

XVIII Lubuski Tydzień Seniora w „ Turskim Domu” rozpoczęła uroczysta wystawa prac Mieszkańców, które powstały w ramach terapii zajęciowej. Przez cały tydzień chętni Mieszkańcy oraz pracownicy mieli możliwość bycia współtwórcami autorskiej pracy pod hasłem : „ Lepsze jutro tworzymy już dziś”.

29.09.2016 r. - Kwartalna biesiada imieninowa dla Mieszkańców.

 

„Tymczasem Goście potraw czekających na sali,

z  zadziwieniem na wieli serwis pogadali…”

/A. Mickiewicz „Pan Tadeusz”/

 

W  radosnych nastrojach Mieszkańcy DPS w Tursku rozstawali się z latem i witali     z jesienią podczas Kwartalnej Biesiady Imieninowej. Atmosfera przyjaźni, radości sprzyjała składaniu życzeń solenizantom z miesięcy lipiec, sierpień, wrzesień m.in. : Annom, Mariom, Krzysztofom, Henrykom, Jerzym, Eugeniom itd. Wszyscy solenizanci wysłuchali uroczystego „Sto lat”. Potem nadszedł czas na prezenty. I tak zespół „Nie dajmy się podarował porywające piosenki z repertuaru tzw. disco polo, „Chłopaki z ferajny” przenieśli zebranych gości na warszawska Pragę a zespół „Makarena” swoim tańcem sprowokował do spontanicznego ruchu. Duże wrażenie, ogólne uznanie wzbudziły prezentowane podczas spotkania wiersze z dorobku artystycznego Mieszkanki naszego Domu p. B. Misiak. Dyrekcja „Turskiego Domu” zadbała również o walor kulinarny. Aromatyczny bigos, pyszne ciasto podsycały rodzinny charakter uroczystości.

 

 

01.09.2016 r. - Wyjazd Mieszkańców do Rokitna.

Modlitwa budzi w sercach pragnienie dobrych czynów.

 

W 2010 r. przedstawiciele domów pomocy społecznej z naszego regionu podjęli inicjatywę dotyczącą ufundowania budowy XXI stacji – "Upokorzony zawstydzeniem" na Kalwarii Rokitniańskiej, która objęła całe środowisko osób zaangażowanych w pomoc społeczną na terenie województwa lubuskiego.1 września b.r. w Rokitnie bp. Tadeusz Lityński dokonał uroczystego poświęcenia tejże Stacji.

Od tej chwili mieszkańcy i pracownicy domów pomocy społecznej mają na ścieżkach rokitniańskiej kalwarii szczególne miejsce, gdzie mogą przyjść i na modlitwie powierzyć swoje troski Matce Cierpliwie Słuchającej. W uroczystości poświęcenia i inauguracji uczestniczyli Mieszkańcy “Turskiego Domu”.

 

 

16.09.2016 r.- XXIII Festiwal Form Artystycznych Domów Pomocy Społecznej Woj. Lubuskiego Tursk 2016

 

" Wszyscy jesteśmy artystami".

Już po raz dwudziesty trzeci mieszkańcy i pracownicy Domów Pomocy Społecznej Województwa Lubuskiego mogli spotkać się i zaprezentować swoje talenty na Festiwalu Form Artystycznych, który odbył się w piątek 16 września w sali widowiskowej Sulęcińskiego Ośrodka Kultury. Honorowy patronat nad festiwalem objął Wojewoda Lubuski, a patronat medialny Telewizja Polska S.A o/Gorzów Wlkp. oraz Radio Zachód. Organizatorami spotkania byli: Dom Pomocy Społecznej  w Tursku,  Starostwo Powiatowe w Sulęcinie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Turskiego Domu. Tegoroczny festiwal przebiegający pod hasłem  „Wszyscy jesteśmy artystami” stał się okazją do integracji, przełamywania barier, radosnych spotkań Mieszkańców i pracowników pomocy społecznej. W festiwalu udział wzięło 15 DPS-ów z woj. lubuskiego, które zaprezentowały się w dwóch kategoriach konkursowych: wokalno-instrumentalnej i teatralno- tanecznej. W pierwszej kategorii zwyciężyli artyści z DPS w Jasieńcu ,  w drugiej natomiast DPS z Glińska . Taniec,śpiew, teatr i inne prezentowane formy artystyczne miały wywołać na twarzach uczestników  uśmiech. Bo nic tak ludzi nie zbliża do siebie, jak uśmiech, który jest uniwersalnym i ponadczasowym sposobem na wszelkie smutki  i kłopoty.  Wszystkie DPS-y  otrzymały cenne nagrody i upominki, gdyż  tak naprawdę na Turskim Festiwalu  każdy uczestnik-artysta jest  zwycięzcą, ponieważ wchodząc na scenę przed liczną publiczność  pokonują własne słabości, niepełnosprawność i wszelkie ograniczenia. Biorąc udział w tego typu  imprezach Mieszkańcy  uświadamiają sobie, że dają radość innym ludziom. Wszystkie formy twórczości są elementem terapeutycznym będącym źródłem długiego i szczęśliwego życia. Bez wątpienia tegoroczne spotkania festiwalowe przyniosły jego uczestnikom niezapomniane wrażenia artystyczne, wiele wzruszeń, śmiechu i moc dobrej zabawy.

Przy tej okazji organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom i osobom, które włożyły trud w przygotowanie tej wspaniałej imprezy. Mamy nadzieję, że ten wrześniowy dzień na długo zapadł uczestnikom w serca i w pamięć oraz wzbudził pragnienie spotkania się na tej imprezie być może już za rok.

 

Więcej artykułów…
stat4u