Get Adobe Flash player
IMG_6060 IMG_6267 IMG_6111 IMG_6274 IMG_6065 IMG_6064 IMG_5982 IMG_6141 IMG_6044 IMG_6236

Aktualności

01.09.2016 r. - Wyjazd Mieszkańców do Rokitna.

Modlitwa budzi w sercach pragnienie dobrych czynów.

 

W 2010 r. przedstawiciele domów pomocy społecznej z naszego regionu podjęli inicjatywę dotyczącą ufundowania budowy XXI stacji – "Upokorzony zawstydzeniem" na Kalwarii Rokitniańskiej, która objęła całe środowisko osób zaangażowanych w pomoc społeczną na terenie województwa lubuskiego.1 września b.r. w Rokitnie bp. Tadeusz Lityński dokonał uroczystego poświęcenia tejże Stacji.

Od tej chwili mieszkańcy i pracownicy domów pomocy społecznej mają na ścieżkach rokitniańskiej kalwarii szczególne miejsce, gdzie mogą przyjść i na modlitwie powierzyć swoje troski Matce Cierpliwie Słuchającej. W uroczystości poświęcenia i inauguracji uczestniczyli Mieszkańcy “Turskiego Domu”.

 

 

16.09.2016 r.- XXIII Festiwal Form Artystycznych Domów Pomocy Społecznej Woj. Lubuskiego Tursk 2016

 

" Wszyscy jesteśmy artystami".

Już po raz dwudziesty trzeci mieszkańcy i pracownicy Domów Pomocy Społecznej Województwa Lubuskiego mogli spotkać się i zaprezentować swoje talenty na Festiwalu Form Artystycznych, który odbył się w piątek 16 września w sali widowiskowej Sulęcińskiego Ośrodka Kultury. Honorowy patronat nad festiwalem objął Wojewoda Lubuski, a patronat medialny Telewizja Polska S.A o/Gorzów Wlkp. oraz Radio Zachód. Organizatorami spotkania byli: Dom Pomocy Społecznej  w Tursku,  Starostwo Powiatowe w Sulęcinie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Turskiego Domu. Tegoroczny festiwal przebiegający pod hasłem  „Wszyscy jesteśmy artystami” stał się okazją do integracji, przełamywania barier, radosnych spotkań Mieszkańców i pracowników pomocy społecznej. W festiwalu udział wzięło 15 DPS-ów z woj. lubuskiego, które zaprezentowały się w dwóch kategoriach konkursowych: wokalno-instrumentalnej i teatralno- tanecznej. W pierwszej kategorii zwyciężyli artyści z DPS w Jasieńcu ,  w drugiej natomiast DPS z Glińska . Taniec,śpiew, teatr i inne prezentowane formy artystyczne miały wywołać na twarzach uczestników  uśmiech. Bo nic tak ludzi nie zbliża do siebie, jak uśmiech, który jest uniwersalnym i ponadczasowym sposobem na wszelkie smutki  i kłopoty.  Wszystkie DPS-y  otrzymały cenne nagrody i upominki, gdyż  tak naprawdę na Turskim Festiwalu  każdy uczestnik-artysta jest  zwycięzcą, ponieważ wchodząc na scenę przed liczną publiczność  pokonują własne słabości, niepełnosprawność i wszelkie ograniczenia. Biorąc udział w tego typu  imprezach Mieszkańcy  uświadamiają sobie, że dają radość innym ludziom. Wszystkie formy twórczości są elementem terapeutycznym będącym źródłem długiego i szczęśliwego życia. Bez wątpienia tegoroczne spotkania festiwalowe przyniosły jego uczestnikom niezapomniane wrażenia artystyczne, wiele wzruszeń, śmiechu i moc dobrej zabawy.

Przy tej okazji organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom i osobom, które włożyły trud w przygotowanie tej wspaniałej imprezy. Mamy nadzieję, że ten wrześniowy dzień na długo zapadł uczestnikom w serca i w pamięć oraz wzbudził pragnienie spotkania się na tej imprezie być może już za rok.

 

02.09.2016r.- Udział mieszkańców Turskiego Domu w IV Przeglądzie Różnych Form Tanecznych DPS.

„ Każdy taniec jest odkryciem nas samych…”

Pod takim hasłem odbył się tegoroczny przegląd form tanecznych organizowany przez Dom Pomocy Społecznej w Jasieńcu, na którym nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego    DPS-u. W atmosferze tańców towarzyskich, nowoczesnych oraz różnorodnych układów tanecznych na sali Domu Kultury w Trzcielu bawili się Mieszkańcy lubuskich dps-ów oraz uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy. Turscy artyści zaprezentowali się   w układzie tanecznym do rytmicznych utworów „ Lipka zielona” oraz „ Dzieci Pireusu”.  Organizatorzy zadbali o dobrą zabawę, radosną atmosferę i smaczny poczęstunek. Przegląd amatorskiej twórczości tanecznej był także okazją do integracji oraz wymiany doświadczeń.

 

31.08.2016.- rozstrzygnięcie konkursu " Na najpiękniejszą kompozycję kwiatową".

„ Bo piękno na to jest, by zachwycało…”

C.K. Norwid

 

 

Przez minione letnie tygodnie w pracowni terapii zajęciowej spotykali się codziennie reprezentanci- Mieszkańcy wszystkich oddziałów „Turskiego Domu”, by wykonać kompozycje kwiatowe na konkurs. W przeważającej części były to prace grupowe, lecz powstały także indywidualne kompozycje według własnego pomysłu Mieszkańca. Na wystawie pięknie prezentowały się astry, kwiaty powoju, pełnik chiński, maki, żonkile, goździki, forsycje, narcyzy, malwy  i ślazówki. Wszystkie wykonane z kolorowej bibuły.  Jury pod przewodnictwem Pani Dyrektor Aliny Konopko- Żelechowskiej wręczyło nagrody zwycięzcom-  reprezentantom wszystkich oddziałów oraz wyróżnienia za prace indywidualne. Odniesiony sukces jakim było już samo uczestnictwo w konkursie z pewnością wzmocniło wiarę naszych podopiecznych we własne możliwości. Każde bowiem zwycięstwo daje impuls do nowych działań i wyzwala nowe marzenia. Jesteśmy przekonani, że piękno, którego twórcami są nasi Mieszkańcy stanie się dla nich źródłem radości i siły.

16.08.2016 r. - Wizyta członków Towarzystwa Pomocy Głucho - Niewidomym.

 

„Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza”.

Każdy człowiek potrafi odczuwać dźwięki, wsłuchiwać się we własne ciało oraz wyrażać towarzyszące temu emocje. Niekiedy trzeba mu jedynie pomóc. Tym faktem w dniu dzisiejszym zajęli się nasi goście. Podczas spotkania członkowie Towarzystwa Pomocy Głucho-Niewidomym zaprezentowali formy artystyczne z wykorzystaniem instrumentu          i śpiewu. Mieszkańcy mogli wysłuchać m.in. autorskich wierszy p. Eli, których recytacja była okraszona pięknymi dźwiękami instrumentów z różnych stron świata. Usłyszeć można było brzmienie bębna morskiego, djembe, kija deszczowego, dzwoneczków, mis, itp. Terapeutka Ewa nadzorująca piękne muzykowanie włączyła do zabawy również i naszych Podopiecznych. Dostarczyła ona wszystkim zebranym wielu radosnych przeżyć, pozwoliła na odprężenie a przede wszystkim wprowadziła w dobry nastrój.

Dzisiejsze spotkanie udowodniło, że muzyka, dźwięk mają w sobie wielką moc. Integrują bowiem ludzi, którzy się dotąd nie znali, dostarczają wielu przyjemnych wrażeń a przede wszystkim powodują, że zanikają między ludźmi jakiekolwiek bariery.

 

 

Więcej artykułów…
stat4u