Get Adobe Flash player
IMG_6063 IMG_5939 IMG_5974 IMG_6418 IMG_6390 IMG_6046 IMG_6066 IMG_6111 IMG_6088 IMG_6118

Aktualności

02.09.2016r.- Udział mieszkańców Turskiego Domu w IV Przeglądzie Różnych Form Tanecznych DPS.

„ Każdy taniec jest odkryciem nas samych…”

Pod takim hasłem odbył się tegoroczny przegląd form tanecznych organizowany przez Dom Pomocy Społecznej w Jasieńcu, na którym nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego    DPS-u. W atmosferze tańców towarzyskich, nowoczesnych oraz różnorodnych układów tanecznych na sali Domu Kultury w Trzcielu bawili się Mieszkańcy lubuskich dps-ów oraz uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy. Turscy artyści zaprezentowali się   w układzie tanecznym do rytmicznych utworów „ Lipka zielona” oraz „ Dzieci Pireusu”.  Organizatorzy zadbali o dobrą zabawę, radosną atmosferę i smaczny poczęstunek. Przegląd amatorskiej twórczości tanecznej był także okazją do integracji oraz wymiany doświadczeń.

 

31.08.2016.- rozstrzygnięcie konkursu " Na najpiękniejszą kompozycję kwiatową".

„ Bo piękno na to jest, by zachwycało…”

C.K. Norwid

 

 

Przez minione letnie tygodnie w pracowni terapii zajęciowej spotykali się codziennie reprezentanci- Mieszkańcy wszystkich oddziałów „Turskiego Domu”, by wykonać kompozycje kwiatowe na konkurs. W przeważającej części były to prace grupowe, lecz powstały także indywidualne kompozycje według własnego pomysłu Mieszkańca. Na wystawie pięknie prezentowały się astry, kwiaty powoju, pełnik chiński, maki, żonkile, goździki, forsycje, narcyzy, malwy  i ślazówki. Wszystkie wykonane z kolorowej bibuły.  Jury pod przewodnictwem Pani Dyrektor Aliny Konopko- Żelechowskiej wręczyło nagrody zwycięzcom-  reprezentantom wszystkich oddziałów oraz wyróżnienia za prace indywidualne. Odniesiony sukces jakim było już samo uczestnictwo w konkursie z pewnością wzmocniło wiarę naszych podopiecznych we własne możliwości. Każde bowiem zwycięstwo daje impuls do nowych działań i wyzwala nowe marzenia. Jesteśmy przekonani, że piękno, którego twórcami są nasi Mieszkańcy stanie się dla nich źródłem radości i siły.

16.08.2016 r. - Wizyta członków Towarzystwa Pomocy Głucho - Niewidomym.

 

„Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza”.

Każdy człowiek potrafi odczuwać dźwięki, wsłuchiwać się we własne ciało oraz wyrażać towarzyszące temu emocje. Niekiedy trzeba mu jedynie pomóc. Tym faktem w dniu dzisiejszym zajęli się nasi goście. Podczas spotkania członkowie Towarzystwa Pomocy Głucho-Niewidomym zaprezentowali formy artystyczne z wykorzystaniem instrumentu          i śpiewu. Mieszkańcy mogli wysłuchać m.in. autorskich wierszy p. Eli, których recytacja była okraszona pięknymi dźwiękami instrumentów z różnych stron świata. Usłyszeć można było brzmienie bębna morskiego, djembe, kija deszczowego, dzwoneczków, mis, itp. Terapeutka Ewa nadzorująca piękne muzykowanie włączyła do zabawy również i naszych Podopiecznych. Dostarczyła ona wszystkim zebranym wielu radosnych przeżyć, pozwoliła na odprężenie a przede wszystkim wprowadziła w dobry nastrój.

Dzisiejsze spotkanie udowodniło, że muzyka, dźwięk mają w sobie wielką moc. Integrują bowiem ludzi, którzy się dotąd nie znali, dostarczają wielu przyjemnych wrażeń a przede wszystkim powodują, że zanikają między ludźmi jakiekolwiek bariery.

 

 

12.08.2016 r.- Zabawa integracyjna w rytmie disco.

,,My po prostu lubimy się bawić"

 

W sierpniowy letni dzień zorganizowaliśmy dla Mieszkańców zabawę taneczną. Spotkanie to było w szczególności dedykowane Podopiecznym, którzy dbają o nasz Dom oraz turski park. Pani dyrektor Alina Konopko-Żelechowska gorąco podziękowała osobom angażującym swoje siły w prace na rzecz Domu.Impreza rozpoczęła się od występu grupy wokalnej ,,Chłopaki z ferajny", która zaprezentowała repertuar znanych warszawskich ,,kapel podwórkowych". Występ został przyjęty bardzo entuzjastycznie. Po pysznym bigosie przyszedł czas na tańce. Parkiet został tłumnie zapełniony. Wygibasów, radosnych pląsów i ,,tanecznych węży" nie było końca. Jeszcze raz udowodniliśmy, że w naszych Mieszkańcach jest pełno wigoru i że my po prostu lubimy się bawić.

21.07.2016r.- Mieszkańcy Turskiego Domu w gorzowskiej kręgielni.

 

 

 

 

W ramach projektu „ Kultura i sztuka to jest to, czego nasz Senior szuka” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Turskiego Domu we współpracy z DPS w Tursku nasi Podopieczni mieli możliwość  sprawdzić swoje siły i umiejętności podczas rozgrywek w gorzowskiej kręgielni.  Dla niektórych Seniorów było to pierwsze zetknięcie się z tym jakże ciekawym sportem. Jak się jednak okazało, ten kreatywny sposób spędzania czasu wolnego przypadł do gustu nawet najbardziej sceptycznym graczom. Po wyczerpującej rywalizacji uczestnicy wycieczki mogli wymienić się wrażeniami przy gorącej herbacie i kawie w nadwarciańskiej restauracji. Wyjazd był możliwy  dzięki dofinansowaniu ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Więcej artykułów…
stat4u