Get Adobe Flash player
IMG_6156 IMG_6044 IMG_6142 IMG_6274 IMG_6150 IMG_6095 IMG_6009 IMG_6182 IMG_6216 IMG_6062

Działalność Kulturalno-Oświatowa

Zespół " Nie Dajmy Się"

Zespół ,, Nie Dajmy Się” powstał w 1992 roku w Domu Pomocy Społecznej w Tursku, skład jego tworzą mieszkańcy i pracownicy Domu. Jak sama nazwa wskazuje członkowie zespołu konsekwentnie ,,nie dają się przeciwnościom losu, chorobie i zmartwieniom”. Prezentował się na wszystkich Festiwalach Form Artystycznych Domów Pomocy Społecznej województwa lubuskiego, gdzie został wielokrotnie nagradzany nagrodą Grand Prix. Brał udział w ogólnopolskich prezentacjach DPS-ów w Dąbrowie Górniczej. Występował w Niemczech jak również uczestniczył w wielu imprezach charytatywnych. Zespół jest znanym i cenionym propagatorem kultury Powiatu Sulęcińskiego. W 2012 roku „ Nie Dajmy Się” obchodzi jubileusz 20 lat istnienia, czego zwieńczeniem jest wydanie dwóch płyt prezentujących repertuar rozrywkowy oraz tradycyjne kolędy i pastorałki.

Grupa Teatralno-Taneczna "Makarena"

Aby praktykować taniec czy teatr nie trzeba być zawodowcem. Podczas zajęć teatralno - tanecznych nie ważna jest technika i umiejętności, natomiast liczą się chęć, zapał i energia. Nie ma tu również znaczenia wiek czy stan zdrowia mieszkańców. Na popularność właśnie takiej formy spędzania czasu wolnego mają ćwiczenia poszerzające świadomość własnego ciała, praca  z aktywną wyobraźnią, koncentracją, praca z głosem, dotykiem, improwizacja tańca.Pasjonaci teatru oraz tańca postanowili, że umiejętnościami nabytymi podczas spotkań warto pochwalić się przed innymi. I właśnie w ten sposób, w roku 2009 zrodził się pomysł powstania Grupy Teatralno - Tanecznej „Makarena”, w skład której wchodzą mieszkańcy i terapeuci „Turskiego Domu” metronidazole flagyl. Od chwili założenia „Makarena” prowadzona przez instruktorki terapii zajęciowej  może pochwalić się dużymi osiągnięciami. Tancerze podczas corocznych  Turniejów Tańca w Zielonej Górze zajmują zaszczytne  I, II  miejsca  zarówno w tańcach standartowych jak i dowolnych. Aktorzy - amatorzy brawurowo wcielają się w przeróżne role podczas kolejnych Bali Przebierańców w Kożuchowie. Ponadto Grupa Teatralno -Taneczna uświetnia pokazami swoich umiejętności imprezy kulturalne mające miejsce  w „Turskim Domu” jak też w zaprzyjaźnionych instytucjach typu Przedszkola, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Szpital Powiatowy w Sulęcinie, Szpital  w Torzymiu itp. Efektem uczestniczenia w zajęciach teatralno - tanecznych jest widoczna poprawa nastroju mieszkańców, pogłębienie i łatwiejsze nawiązywanie kontaktów interpersonalnych a także nabywanie nowych umiejętności   oraz doświadczeń.

Grupa Wesołego Clowna

                                „Gdy nie masz nic do ofiarowania - ofiaruj uśmiech”

 

            Inicjatorkami powstania w 2010 r. „Grupy Wesołego Clowna”, były instruktorki terapii zajęciowej Izabela Kot i Joanna Stasiłowicz. W skład rozbawiającej grupy wchodzą mieszkańcy oraz terapeuci „Turskiego Domu”. Cyklicznym, wpisanym w harmonogram imprez kulturalnych wydarzeniem stały się wizyty Clowna wraz ze świtą pt. „Wesoły Clown tańczy, śpiewa, rozwesela” w Rodzinkach Domu a także w pokojach mieszkańców. Wówczas to słychać radosną muzykę jak również wesoły śpiew. Kolorowe, bajkowe stroje, rekwizyty wywołują w ten czas na ustach mieszkańców szczery, serdeczny uśmiech ( czasami w bólu, przez łzy ).  W 2011 roku podczas obchodów „Tygodnia Seniora”  „Wesoły Clown” stanął przed dużym zadaniem. Czerwony kapturek, pluszowy miś, wróżka i reszta grupy gościli na Dziecięcym Oddziale Powiatowego Szpitala w Sulęcinie. Oprócz dzieci oraz personelu Oddziału  program przygotowany na tę okoliczność  - „Senior w bajkowej podróży” oglądnęli również kuracjusze Oddziału Rehabilitacji w/w szpitala. Przesłaniem spotkania było chwilowe uśmierzenie bólu chorym dzieciom, zminimalizowanie negatywnych emocji wynikających z hospitalizacji, przeniesienie w krainę bajki z dzieciństwa, dostarczenie radości a w końcu jako to najważniejsze - wywołanie uśmiechu!

„Wesoły Clown” wraz z przyjaciółmi zapraszany jest także przez lokalne przedszkola gdzie każdorazowo wzbudza radość oraz uśmiech wśród dzieci.

          Celem powstania projektu jest:

- Niesienie radości i uśmiechu,

- likwidowanie stresu i napięcia emocjonalnego,

- minimalizowanie negatywnych skutków spowodowanych hospitalizacją bądź pobytem

  w instytucji typu Dom Pomocy,

- wypełnienie pustki uczuciowej,

- prowokowanie pozytywnego odbierania świata „mimo wszystko”.

Mieszkańcy naszego Domu, którzy chętnie wcielają się w bajkowe role towarzysząc „Wesołemu Clownowi” mają poczucie spełnienia w pomaganiu bardziej potrzebującym, czuja się potrzebni, spełnieni a także dowartościowani.

stat4u