Get Adobe Flash player
IMG_5958 IMG_5974 IMG_6134 IMG_5939 IMG_6390 IMG_6412 IMG_6156 IMG_6066 IMG_6063 IMG_6026

współpraca zagraniczna

Praktyka słuchaczy z Centrum Kształcenia BAZ e V Selbelang w DPS Tursk w dniach 03.03. - 21.03.2014 r.

W ramach polsko - niemieckiego projektu ,,Zdobycie wielokulturowej kompetencji w opiece" odbyła się trzytygodniowa praktyka słuchaczy ze szkoły BAZ Selbelang w Niemczech ( Brandenburgia ). 5 osób wraz z wykładowcą miało możliwość zapoznać się ze specyfiką pracy w DPS Tursk. W ciągu trzech tygodni niemieccy słuchacze mieli kontakt z mieszkańcami leżącymi, którym pomagali w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych, karmili, spędzali z nimi wolny czas oraz zapoznali się z  profilaktyką przeciwodleżynową. Nowym doświadczeniem dla uczestników praktyki była terapia zajęciowa. Różnorodność zajęć terapeutycznych prowadzonych przez wysoko wykwalifikowaną kadrę terapeutów wzbudziła zachwyt wśród niemieckiej grupy. Praktykanci podsumowali swój pobyt jako bardzo udany i podkreślają, że okres pobytu w Turskim Domu zaowocuje w ich przyszłym życiu zawodowym.

21 marca na uroczystym spotkaniu p. Dariusz Obiegło - dyrektor Domu wraz p. Małgorzatą Tomczak - zastępcą dyrektora wręczyli praktykantom certyfikaty ukończenia praktyki zawodowej.

 

Fragmenty wypowiedzi praktykantów:

 

,, W Rodzinkach panowała bardzo miła atmosfera. Mieliśmy bardzo dobry kontakt z mieszkańcami i zostaliśmy bardzo mile przyjęci" ( Anne )

 

,, Pracując w Rodzince IV wspierałam personel podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych. Szczególnie podobały mi się zajęcia terapeutyczne z grupą mieszkańców chorych na Alzheimera." ( Simone )

 

,, Nauczyłam się wielu interesujących rzeczy. Serdeczny kontakt z mieszkańcami i personelem zapamiętam na długo." ( Inez)

05.12.2013r.- Wizyta w Centrum Kształcenia BAZ e.V. Selbelang.

Kolejne partnerskie spotkanie w Niemczech dotyczyło podsumowania praktyk , które odbywały się w „Turskim Domu” w dniach od 02.09. do 20.09. 2013 r. Projekt pn.: „Współpraca dotycząca specjalistycznej opieki”, którego celem jest wspólne międzynarodowe zapewnienie specjalistów w zawodach medycznych, opiekuńczych poprzez aktywację, opiekę i kwalifikacje/wymiana wykładowców, uczniów jak też personelu medycznego w Havelland i w regionie lubuskim/ był strzałem w „dziesiątkę”. Zacieśniła się współpraca pomiędzy DPS w Tursku i Centrum Kształcenia BAZ, owocuje coraz to nowymi projektami. Następny projekt, na który państwo M.J. Buchbach otrzymali środki z Landu Brandenburgii nosi nazwę „Pozyskanie międzynarodowych kompetencji w pielęgnacji i opiece”. Również uczniowie ze szkoły w Selbelang w miesiącu marcu 2014 r. będą odbywali praktyki w DPS Tursk. Praktykanci ze strony niemieckiej  dzięki takim działaniom uzyskają kwalifikacje co pozwala na wyjście ze statusu bezrobotnego. Stronę Polską reprezentowali :Dariusz Obieglo – dyrektor „Turskiego Domu”, Małgorzata Tomczak – zastępca dyrektora, Małgorzata Szablewska – kierownik Działu Socjalno – Rehabilitacyjnego, Daria Mikoda – kierownik zespołu pielęgniarek, opiekunów i pokojowych i Danuta Ogrodnik – pracownik socjalny.

Praktyki słuchaczy Centrum Kształcenia BAZ e V. Selbelang. w DPS Tursk w dniach od 03.09.do 20 .09 2013r.

W ramach polsko-niemieckiego projektu pn: „Współpraca Dotycząca Zapewnienia Specjalistycznej Opieki” do  Domu Pomocy Społecznej w Tursku przybyły na  wrześniowe praktyki słuchaczki z Centrum Kształcenia BAZ e.V. Selbelang . Grupa przyszłych opiekunek-słuchaczek niemieckiej szkoły przez okres 3 tygodni miała  możliwość zapoznania się z pracą zespołu terapeutyczno-opiekuńczego w Turskim Domu. Zwieńczeniem ich praktyk był udział w XX Festiwalu Form Artystycznych Domów Pomocy Społecznej województwa lubuskiego.

22.08.2013r- Wyjazd pracowników Turskiegp Domu do Niemiec w ramach współpracy z B.A.Z. e V Selbelang.

W ramach polsko- niemieckiego projektu pn: „Współpraca Dotycząca Zapewnienia Specjalistycznej Opieki”  dyrekcja oraz pracownicy DPS w Tursku złożyli kolejną wizytę  Centrum Kształcenia BAZ  e.V. Selbelang.  Podczas spotkania ustalono szczegóły wrześniowych praktyk. Grupa przyszłych opiekunek-słuchaczek niemieckiej szkoły przez okres 3 tygodniowe będzie miała możliwość zapoznania się z pracą zespołu terapeutyczno- opiekuńczego w Turskim Domu.

Ponadto za zaproszenie Pani prezes Gemeinschaftswert Soziale Dienste Nauen e.V. zwiedziliśmy placówkę, która na terenie powiatu Nauen świadczy kompleksowe usługi socjalne (opiekę ambulatoryjną w środowisku, dzienny dom pobytu, całodobową placówkę opiekuńczą oraz mieszkania  „chronione”).

Wizyta okazała się bardzo owocna, gdyż służyła nie tylko wzmocnieniu dotychczasowej współpracy, ale rokuje również nadzieją na nawiązanie bliższych kontaktów z niemieckim stowarzyszeniem „Gemeinschaftswert Soziale Dienste Nauen e.V.”

Więcej artykułów…
stat4u