Get Adobe Flash player
IMG_6111 IMG_5958 IMG_5974 IMG_5968 IMG_6044 IMG_5964 IMG_5986 IMG_6067 IMG_6141 IMG_6294

współpraca zagraniczna

20.11.2011r.-Wizyta gości z Leverkusen

„Gościu zmęczony, gościu znużony jeśli zawitasz kiedyś w te strony zajrzyj tu do Nas koniecznie!”

 

         „Turski Dom” po raz kolejny okazał się miejscem gościnnym i pełnym miłych niespodzianek, o czym przekonali się w ten weekend goście z Niemiec: Pan Michael Schmidt z Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej oraz Pan Wielfred Lahne, były dyrektor Seniorenzentrum Stadt Leverkusen, który to zapoczątkował wiele lat temu współpracę z Turskim Domem. Delegacja   z Niemiec wraz z dyrekcją naszego Domu wymieniała się doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem placówek opiekuńczych, z problemami  i planami dotyczącymi dps-ów. Miłym zaskoczeniem dla gości z Leverkusen była prezentacja dorobku artystycznego naszych Mieszkańców. Panowie byli zauroczeni formami pracy w „Turskim Domu”, które chcieliby wprowadzić także w niemieckich placówkach. Te dwa dni pobytu w Polsce nasi goście na pewno będą długo i mile wspominać, a my czekamy na kolejną wizytę.          

30-31.05.2011r.-Wizyta w Niemczech

W ramach polsko- niemieckiej współpracy pomiędzy Domem Pomocy Społecznej w Tursku a Centrum Kształcenia Zawodowego z siedzibą w Selbelang, delegacja z Turskiego Domu   oraz z Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych w Sulęcinie złożyła dwudniową wizytę pracownikom i słuchaczom niemieckiego Centrum Kształcenia k/Berlina. Dzięki   projektowi ESF Xenos „ Wrażliwa kulturowo opieka” wspieranemu ze środków Unii Europejskiej goście z Polski w osobach: Dariusz Obiegło- Dyrektor DPS, Małgorzata Tomczak- zastępca dyrektora, Małgorzata Szablewska- kierownik Działu Socjalnego, Barbara Lewandowska- Kierownik Zespołu Pielęgniarek, Opiekunów i Pokojowych oraz Anna Żmudzińska-pedagog a także pracownicy ZSZiL- Barbara Zaręba i Radosław Wójtowicz, mieli możliwość zapoznania się z systemem opiekuńczo- pielęgnacyjnym w domach opieki  w Falkensee oraz Rathenow, a także w innych placówkach opiekuńczych na terenie niemieckiego Powiatu Havelland. Program delegacji obejmował również udział w „ Międzynarodowej Konferencji Kulturowej”, której tematem przewodnim była opieka nad osobami starszymi z Europy Wschodniej . Finałem dyskusji i ustaleń było podpisanie umowy celem kontynuacji współpracy pomiędzy Turskim Domem, a szkołą „BAZ” w Selbelang. Wyjazd do zaprzyjaźnionej szkoły w Niemczech  przyniósł jego uczestnikom wiele nowych doświadczeń . Następne spotkanie z niemieckim Centrum Kształcenia „BAZ” zaplanowano na październik bieżącego roku w Turskim Domu.    

 

17-19.05.2011r.Wizyta w Leverkusen-Niemcy

„Podróże kształcą”.

 

            Na zaproszenie Heinza Schimetschke – dyrektora generalnego AWO Seniorenzentrum Rheindorf  oraz Seniorenzentrum Stadt Leverkusen delegacja z Polski w osobach: Stanisław Kubiak – Starosta Sulęciński, Małgorzata Tomczak- z- ca dyrektora DPS w Tursku oraz Małgorzata Szablewska – kierownik Działu Socjalnego, uczestniczyła w spotkaniach roboczych, które dotyczyły pomocy społecznej i spraw samorządowych. Ponadto wymiana doświadczeń, zwiedzenie dwóch domów pomocy społecznej: Seniorenzentrum Stadt Leverkusen i AWO Seniorenzentrum Rheindorf pozwoliły porównać realia polskich domów  z niemieckimi. Pomysłodawcą tej wizyty były władze organizacji AWO, która swoją działalnością wspiera działania pomocy społecznej, zdrowia, szkolnictwa i wiele innych dziedzin życia. Dodatkową atrakcją dla gości z Polski było zwiedzanie Köln a w szczególności pięknego zabytku znanego w całej Europie – Katedry Kolońskiej. Była to bardzo udana i ciepła wizyta, która dowiodła, że Niemcy chcą z nami współpracować i czerpać wiedzę z naszych doświadczeń.

stat4u