„Wzywam Was wszystkich, na różnych poziomach, do promowania kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia kultury zysku i odrzucenia” – napisał Papież Franciszek w orędziu z okazji XXVII Światowego Dnia Chorego, którego hasłem są słowa z Ewangelii św. Mateusza: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lurdes,11 lutego w Kościele powszechnym już po raz 27 obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. W roku 2019 centralne obchody odbywają się w Kalkucie w Indiach, mieście św. Matki Teresy, założycielki zgromadzenia Misjonarek Miłości.

W związku z obchodami tego święta we wszystkich kościołach, także w Kościele pw Św. Mikołaja w Sulęcinie odbyła się msza święta w intencji wszystkich chorych. W tej uroczystej liturgii uczestniczyła również grupa podopiecznych z Turskiego Domu. Wszyscy zgromadzeni wsłuchiwali się              w słowa odwołujące się do tegorocznego hasła, których przesłanie jak mówił sam Papież Franciszek musimy codziennie wcielać w życie i uświadamiać sobie, że otrzymaliśmy od Boga niezwykłe dary. Mając świadomość tych wielkich darów, z których codziennie korzystamy, trzeba zwrócić uwagę, czy drugi człowiek idący z nami w pielgrzymce wiary nie potrzebuje od nas czegoś, co by było dla niego pomocą i wsparciem.