XX LUBUSKI TYDZIEŃ SENIORA

8.10. 2018r. - „Dzień sportu, gier i zabaw w Turskim Domu”.

              Włączając się do obchodów „XX Lubuskiego Tygodnia Seniora” - Dom Pomocy Społecznej w Tursku również przygotował  dla swoich Podopiecznych ciekawe propozycje aktywnego spędzenia czasu wolnego. Pierwszą z nich był „dzień sportu, gier i zabaw”

Na tę okoliczność przygotowano wiele ciekawych konkurencji. Uczestnicy spotkania mieli możliwość rywalizowania między sobą m.in. w : rzucie do kręgli, wyrzucaniu kości, tzw. piłkarzykach oraz innych, ciekawych grach sportowych. Wszystkie wyżej opisywane gry wymagały od Mieszkańców wykazania się sprawnością, refleksem, „jasnością umysłu” oraz sprytem. Podczas tegorocznych zmagań zwycięzcą został p. Jerzy Kargulewicz zamieszkujący Oddział II Domu, laureatem drugiego miejsca był p. Jan Kaczałko zamieszkujący również Oddział II zaś trzecią lokatę uzyskała p. Jadwiga Sosnowska i co ważne także Podopieczna Oddziału II. Wyżej wymienionym Mieszkańcom wręczono dyplomy a także atrakcyjne nagrody. Natomiast pozostałym uczestnikom, którzy przybyli na spotkanie serdecznie podziękowano za chęć podejmowania wyzwań sportowych a także wolę walki. Spotkanie zakończyło się wymianą spostrzeżeń oraz rozmową przy słodkim poczęstunku.

 9.10.2018 Wycieczka do Sulęcina

W ramach obchodów „Lubuskiego Tygodnia Seniora” nasi mieszkańcy wraz z terapeutami wybrali się również na wycieczkę rekreacyjną do Sulęcina.   Pierwszym punktem „wyprawy” był sulęciński nowo otwarty park, który bardzo spodobał się naszym podopiecznym. Seniorzy byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności młodych ludzi, którzy jeździli na skateparku . Kolejnym punktem wycieczki był spacer promenadą nad Postomią, drobne zakupy i pyszny słodki poczęstunek z kawą. Dzień upłynął w bardzo miłej atmosferze, pogoda dopisała, uczestnicy wycieczki zadowoleni-już czekają na kolejny taki wyjazd.

10.10.2018- W poszukiwaniu jesieni

 Tego roku ,,Złota polska jesień" wyjatkowo nam dopisała, dlatego korzystając ze znakomitej pogody wybraliśmy się na ognisko ,,pod wiatę". Żar            z ogniska oraz żar z nieba pięknie zarumienił kiełbaski, a my jak zwykle pośpiewaliśmy sobie znane i lubiane piosenki, porozmawialiśmy  o czasach młodości i po prostu cieszyliśmy się świeżym powietrzem. Frekwencja była znakomita, widać, że właśnie tak spędzony czas nasi mieszkańcy uwielbiają. Dla Nas ważne jest jedno, odgonić złe myśli, zapomnieć o problemach i być ze sobą razem. Z pewnością takie ognisko powtórzymy niebawem.

11.10.2018r. – Coś dla ciała, coś dla ducha

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na zachowanie sprawności  w dowolnej dziedzinie są ćwiczenia. Od tej reguły nie ma żadnych wyjątków,  a jeśli chcemy przez całe życie czuć się w pełni sprawni, warto zadbać nie tylko o kondycję ciała, ale też umysłu. Najprzyjemniejszą odmianą gimnastyki dla szarych komórek jest rozwiązywanie zadań umysłowych, poprawiających koncentrację, pamięć, orientację, szybkość liczenia    i inne aktywności ludzkiego mózgu. Dlatego też w czwartkowe przedpołudnie nasi mieszkańcy uczestniczyli w zorganizowanych specjalnie na tę okazję quizach, konkursach, kalamburach. Pod hasłem „wspólna zabawa jednoczy” rozwiązywaliśmy trudne łamigłówki i zagadki. W przerwie konkursowej wszyscy uważnie oglądali występ naszego kolegi terapeuty-Ł. Łyczkowskiego w telewizyjnej „Dwójce”. Wspaniały klimat czwartkowej zabawy był okazją do integracji, miłej zabawy, wspomnień… i na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

12.10.2018- Karaoke w Turskim Domu

Ta forma rozrywki pochodząca z Japonii, polegająca na śpiewaniu w pubie, klubie, domu itp. znanych przebojów na tle odtwarzanego z nagrania akompaniamentu instrumentalnego przypadła do gustu naszym podopiecznym. W piątkowy poranek radości nie było końca, gdy rozbrzmiewały głosy artystów-amatorów. Podczas występów wyłoniono oczywiście zwycięzców-czyli osoby, które najodważniej podeszły do konkursu i z ogromnym poczuciem humoru zaśpiewały do mikrofonu znane i lubiane utwory.